fbpx

OPTIMALIZUJTE svoj životný štýl

Pozrite si video verziu článku:

alebo si vypočujte audio verziu článku:

Dnes pokračujeme v téme ako sa stať PROFÍK-om na vlastné financie. Prešli sme si už, aké dôležité je mať stanovené svoje P-Prečo, svoju víziu a ciele. Ako je následne potrebné mať R-Rozpočet, poznať svoje príjmy a výdavky, nastaviť si finančný plán a budgety. A dnes pokračujeme v O-Optimalizácii životného štýlu s cieľom zminimalizovania spotrebných výdavkov.

Mnohí z nás majú predstavu, že ak sa bavíme o znižovaní výdavkov a o šetrení, automaticky sa jedná o snahu žiť v úlohe asketického mnícha, ktorý si všetko odopiera, obmedzuje sa a ak si náhodou niečo kúpi, je to určite v akcii a „low cost“.  Finančná budúcnosť je vzdialená a predstava aktuálneho obmedzovania sa v nás vyvoláva akúsi nechuť „žgrlačiť“, „počítať každé euro“. Ale je to skutočne tak?

Skúsme si ukázať rozdiel medzi skúpym človekom a človekom, ktorý vedome riadi svoje financie a myslí na svoju finančnú budúcnosť:

Kým skúpi človek pozerá len na cenu, vedomý hľadá najlepšiu kvalitu za najrozumnejšiu cenu. Kým skúpi človek šetrí, aby hromadil úspory, vedomý človek sporí, aby si mohol dovoliť život svojich snov. Kým skúpi človek odmieta akékoľvek míňanie, vedomý človek si dopraje občasné míňanie ako odmenu…

Ak chcete vedome riadiť svoje financie a minimalizovať svoje výdavky, mali by ste sa zamerať na nasledovné:

 • Pred kúpou zhodnotiť, či danú vec naozaj potrebujete, alebo po nej len túžite. Akú hodnotu Vám prinesie?
 • Hľadajte nie najnižšiu cenu, ale najvyššiu kvalitu za čo najrozumnejšiu cenu.
 • Nekupujte si niečo len preto, že je to v akcii.
 • Majte na pamäti svoju víziu, svoje Prečo, a pri možnej kúpe sa pýtajte samej seba, či je to daný nákup naozaj v súlade s Vašou víziou.
 • Dodržiavajte svoje budgety a sledujte svoje výdavky.
 • Nebudujte si sociálny status cez luxusné tovary a značkové produkty. Vy nepotrebujete vyzerať bohatý, ale byť bohatými. Nie je dôležité robiť dojem na ľudí, ktorých v skutočnosti nemáte radi.
 • Oceňte sa za všetko, čo ste dosiahli. Precíťte vďačnosť za to, kde ste dnes, čo všetko máte. Možno sa Vám to nezdá veľa, ale je to viac ako má momentálne 2/3 zvyšku populácie.
 • Zamerajte sa na striedmosť, minimalizmus, ľudské vzťahy a zážitky ako opak konzumu, materializmu a neustáleho hromadenia vecí v snahe stať sa lepším, dokonalejším, obľúbenejším. Ak nie ste spokojné teraz, žiadna vec Vás šťastnou neurobí.
 • Stavte na metódu „No spending days“, snažte sa maximalizovať počet dni v mesiaci, kedy nenakupujete. Stanovte si napríklad, že nakupovať (aj online) budete len v pondelok a štvrtok a to podľa vopred pripraveného nákupného zoznamu. Ak niečo nestihnete kúpiť, jednoducho to presuniete na nasledujúci nákupný zoznam a dovtedy si možno rozmyslíte skutočnú potrebu danej veci.
 • Zamerajte sa na zníženie výdavkov na stravu. Vo vyspelých krajinách dochádza k najvyššiemu plytvaniu potravín na všetkých úrovniach a SR nie je výnimkou. Nekupujte veci na lačno, robte si pravidelne inventúru zásob, rozlišujte správne dátum minimálnej trvanlivosti a dátum spotreby, správne skladujte potraviny, pripravujte si pred nákupom jedálny lístok na nasledujúce dni. Obmedzte nákupy spracovaných potravín, akými sú sladkosti, pochutiny, nápoje, alkohol, cigarety, polotovary, donášky, a pod. Naopak sa sústreďte na nákup prvopotravín v bio kvalite.

Nezabudnite pri tom všetkom hľadať akúsi rovnováhu medzi svojím momentálnym potešením a lepšou finančnou budúcnosťou.

Ja Vám veľmi držím palce.

Viki

 • Chceli by ste ušetriť desiatky eur každý mesiac na strave?
 • Chceli by ste znížiť plytvanie jedlom vo Vašej domácnosti?
 • Chceli by ste znížiť ekologickú stopu svojím hospodárením?
Stiahnite si ZDARMA ťahák 6 krokov ako ušetriť na strave.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Fill out this field
Fill out this field
Prosím uveďte správnu/funkčnú e-mailovú adresu.
You need to agree with the terms to proceed

Menu