fbpx

Teraz nehovorím o kúpe nehnuteľnosti financovanej hypotékou.

Mám na mysli kúpu spotrebných tovarov (automobilov, elektroniky, oblečenia, doplnkov, dovoleniek a pod.) financovaných úvermi, pôžičkami, inými splátkovými programami.

Dnes dostávate od bankových aj nebankových inštitúcii neodolateľné ponuky, kde Vám pri kúpe stačí aj len 1 € v hotovosti ako akontácia a občiansky preukaz. Splátky sú zázračne nízke, tak prečo si to nedovoliť a neurobiť si radosť už teraz?

Splátky sú zázračne nízke kvôli maximálnej dobe splatnosti, kedy preplatíte na úvere maximum. Nižšie úrokové sadzby sú vykompenzované vysokou RPMN (ročná percentuálna miera nákladov, ktorá okrem úrokovej sadzby zahŕňa aj poplatky). A tak nie je nič neobvyklé, že v konečnom dôsledku za danú vec zaplatíme dvojnásobok. Úver splácate niekoľko rokov, kedy už radosť zo zakúpenej veci dávno pominula, nehovoriac či ešte vôbec slúži.

Obdobné "nízke" mesačné splátky sa môžu kúpou ďalších vecí na splátky naakumulovať do výrazného zadlženia. Vtedy neriešite sporenie na dlhodobé sny, neriešite svoju rezervu pre prípad výpadku príjmov či neočakávaných výdavkov. Pretože nemáte voľné financie a východiskom je len postupné sa zbavenie dlhov.

Nepýtajte sa preto predajcov, aká je akontácia a mesačná splátka, ale pýtajte sa samých seba, či na danú vec naozaj máte a či ju naozaj potrebujete. Skúste sa na nákup vyspať, spraviť si prieskum, či nie je možné kúpiť rovnako funkčnú vec len nie obrandovanú za podstatne menej peňazí. Optimalizujte svoj životný štýl a žite tak život, na ktorý naozaj máte. Vaše budúce Ja sa Vám za tieto rozhodnutia poďakuje.

Viki

Chcela by si sa stať aj ty bohatou mamou? Chcela by si vedieť ako pravidelne sporiť, šetriť aj z mála a zvyšovať svoju saving rate?

Na stránke 👉 https://www.bohatamama.sk/ 👈 si môžeš teraz ZDARMA stiahnuť návod:

5 KROKOV AKO ÚSPEŠNE ŠETRIŤ,

s ktorým si môžeš vytvoriť taký životný štýl, vďaka ktorému budeš dlhodobo úspešne šetriť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Fill out this field
Fill out this field
Prosím uveďte správnu/funkčnú e-mailovú adresu.
You need to agree with the terms to proceed

Menu