fbpx

Buďme féroví

Pozrite si video verziu článku:

alebo si vypočujte audio verziu článku:

Ako to myslím, že máme byť féroví? Byť svojimi finančnými rozhodnutiami férovými nielen k sebe, ale aj k ostatným ľuďom a prírode.

Byť férovou k sebe pre mňa znamená žiť život, na ktorý mám a zároveň, ktorý je v súlade so mnou samotnou. Znamená to pre mňa uprednostňovať kvalitu života a uvedomelú skromnosť pred kvantitou konzumu.

Dnes žijeme v márnotratnej dobe blahobytného paradoxu. Máme všetkého prebytok a napriek tomu necítime žiadnu vďačnosť a uspokojenie. Naše životy sú preplňované množstvom materiálnych statkov, konzumom, no v našich srdciach cítime prázdnotu.

My však môžeme vo svojich každodenných činnostiach uprednostniť spôsoby ako žiť trvalo udržateľne. A ja by som Vám dnes chcela touto cestou pripomenúť pár tipov.

Začnite postupne malými zmenami, ktorých progres Vás namotivuje k väčším krokom. Rozhodne však neostávajte v domnienke, že Vaše činy, Vy samotný, nemáte v celkovom dopade na životné prostredie a život ostatných žiaden význam.

Čo konkrétne môžete teda zmeniť?

  1. Noste so sebou fľašu pitnej vody. Doma používajte pitnú (filtrovanú) vodu, nekupujte balené fľaše.
  2. Pred nákupom si urobte nákupný zoznam na základe predpokladaného jedálneho lístka na najbližšie dni a na základe doma vykonanej inventúry zásob. Predídete tak impulzívnemu nakupovaniu. Nenakupujte nalačno.
  3. Na nákupy si so sebou berte vlastnú tašku, na ovocie a zeleninu použite vlastnú sieťku alebo nákup uložte bez igelitového sáčka.
  4. Plastovú zubnú kefku po skončení jej životnosti nahraďte drevenou.
  5. Na kratšie vzdialenosti choďte peši alebo na bicykli. Obmedzte leteckú dopravu. Využívajte hromadnú dopravu. Naplánujte si trasy.
  6. Nechcené veci hneď nevyhadzujte. Pokúste sa ich predať/darovať. Ak sú pokazené, skúste ich dať opraviť alebo im nájdite nové použitie.
  7. Jednorazové batérie nahraďte nabíjateľnými.
  8. Obmedzte spotrebu mäsa, skúste jesť viackrát do týždňa jedlá zo zeleniny a strukovín.
  9. Nabitý mobilný telefón či notebook odpojte zo zásuvky.
  10. Skúste bežné čistiace a kozmetické prostriedky nahradiť ekologickými alebo si vyrobiť vlastné. Potešíte tak nielen prírodu, ale aj svoju peňaženku a zdravie.
  11. Trieďte odpad a biologický odpad kompostujte.
  12. Odhláste sa zo zasielania rôznych tlačených katalógov a časopisov. Papierové zasielanie faktúr nahraďte elektronickými. Pri tlači využívajte obojstrannú tlač.
  13. Uprednostnite látkové utierky pred papierovými.
  14. Zvážte možnosť využitia ekologických tabliet do umývačky.
  15. Pri nákupe uprednostnite lokálne produkty. Také výrobky a suroviny, ktoré neboli prevážané z veľkých vzdialeností a majú omnoho menší dopad na životné prostredie.
  16. Pri balení desiaty/obedu uprednostnite obedár pred jednorazovou fóliou.
  17. Vyhýbajte sa jednorazovým pohárom, fľašiam, príborom, slamkám a pod.
  18. Skúste využiť bezobalový predaj potravín a čapovanej drogérie.
  19. Uprednostnite „darčekový papier“ z novín, starej knihy či notového papiera pred kúpeným darčekovým papierom. Uprednostnite opakované použitie baliacich materiálov.
  20. Zamerajte sa na zníženie plytvania potravín vo svojej domácnosti. Tipov ako to dosiahnuť sa dočítate v návode 6 KROKOV AKO UŠETRIŤ NA STRAVE.

Viki

  • Chceli by ste ušetriť desiatky eur každý mesiac na strave?
  • Chceli by ste znížiť plytvanie jedlom vo Vašej domácnosti?
  • Chceli by ste znížiť ekologickú stopu svojím hospodárením?
Stiahnite si ZDARMA ťahák 6 krokov ako ušetriť na strave.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Fill out this field
Fill out this field
Prosím uveďte správnu/funkčnú e-mailovú adresu.
You need to agree with the terms to proceed

Menu