fbpx

Tento článok vystihuje problém, prečo mnohí ľudia žijú od výplaty do výplaty (nehovorím o ľuďoch s minimálnym príjmov, ktorí sa musia zamerať na zvýšenie svojich príjmov).

Títo ľudia častokrát nemajú jasnú víziu o tom, kam smerujú, čo chcú v budúcnosti dosiahnuť, ako chcú žiť, aké sú ich ciele. Aké je ich PREČO. Ak máte v živote ujasnené svoje priority, naplánované ciele, je jednoduché neprepadnúť impulzívnemu nakupovaniu a snahe zvýšiť si sociálny status cez tovary, pretože viete, čo je pre Vás skutočne dôležité.

Títo ľudia častokrát míňajú viac než zarobia, nesledujú svoje výdavky, nemajú budgety. Peniaze priebežne utrácajú a na konci mesiaca sa zhrozia, kam sa podeli.

Tým, že míňajú viac než zarobia, automaticky sa zadlžujú na kúpu nového auta, telefónu, TV, PC, dovolenky alebo len na priebežné "vyžitie". Jednotlivé splátky sa tak naakumulujú do výrazného celkového zadlženia. Mysleli by ste si, že títo ľudia sa snažia o čo najrýchlejšie sa zbavenie dlhov a získania späť svojej nezávislosti. Oni však svoje dlhy vôbec neriešia, nesnažia sa o ich predčasné splatenie či refinancovanie.

Netvoria si žiadnu rezervu a tak v prípade neočakávaných výdavkov (ktoré sú však častokrát predvídateľné, ako pokazený spotrebič, auto a pod.) alebo v prípade výpadku príjmov (pri PN či materskej/rodičovskej) nemajú žiadnu "hotovosť", ktorá by ich podržala, ktorá by im dodala pocit finančnej istoty a stability. Namiesto toho sa opätovne musia znovu zadlžiť a pokračujú v začarovanom kruhu.

Zameriavajú sa na materiálne statky, na konzum, na veci. Budujú si sociálny status luxusnými tovarmi, na ktoré vlastne nemajú. Nesnažia sa byť bohatými, ale vyzerať bohatými. Urobiť dojem na ľudí, ktorých ani nemajú radi. A tak s novými dlhmi kupujú luxusnejšie autá, novšie telefóny, značkové oblečenie.

Toto svoje dnešné šťastie, svoje dnešné túžby vyzerať dokonalo, uprednostňujú nelogicky pred svojou finančnou budúcnosťou. Uspokojujú svoje momentálne túžby, nie svoje skutočné potreby a nesnažia sa o život svojich snov.

Tým, že nemajú jasnú víziu a svoje financie vedome neriadia, nezameriavajú sa na to, ako zo svojho života vylúčiť všetko, čo nespadá do konceptu ich vysnívanej budúcnosti. Nevedia povedať NIE svojim momentálnym túžbam, naliehaniu okolia...

Ak ste sa v niečom z uvedeného našli, verím, že to pretavíte do pozitívnej zmeny a tým aj zmeny svojej budúcnosti.Ak sa Vám príspevok páčil a myslíte si, že niekomu ďalej pomôže, budem rada za jeho prezdieľanie.

Ďakujem Vám krásne.

Viki

Chcela by si sa stať aj ty bohatou mamou? Chcela by si vedieť ako pravidelne sporiť, šetriť aj z mála a zvyšovať svoju saving rate?Na stránke 👉 https://www.bohatamama.sk/ 👈 si môžeš teraz ZDARMA stiahnuť návod:

5 KROKOV AKO ÚSPEŠNE ŠETRIŤ,

s ktorým si môžeš vytvoriť taký životný štýl, vďaka ktorému budeš dlhodobo úspešne šetriť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Fill out this field
Fill out this field
Prosím uveďte správnu/funkčnú e-mailovú adresu.
You need to agree with the terms to proceed

Menu