fbpx

Šťastie praje pripraveným…

Vianoce sa nám nezadržateľne blížia. Ostáva nám 5 týždňov a 3 dni. Pre niekoho veľa, pre iného zas málo. Máte už predstavu, čo budete tento rok kupovať a koľko Vás to bude dokopy stáť?

Slováci minú na Vianoce v priemere zhruba 400 € na darčeky a jedlo a ďalších zhruba 100 € na cestovanie. 47% Slovákov rieši nákupy posledné 2 týždne a menej pred Vianocami. 1/3 Slovákov vie, že darčeky bude hradiť úverom.

Podľa prieskumu si mnohí tiež neuvedomujú, že povolené prečerpanie (mínus na bankovom účte) a kreditné karty (nie klasické debetné platobné karty k bankovým účtom) sú tiež druh úveru. Sú najdostupnejšie, no zároveň najdrahšie úverové produkty na trhu vôbec.  Vyhnite sa im preto oblúkom.

Banky aj nebankové inštitúcie nás lákajú neodolateľnými predvianočnými ponukami týchto úverových produktov, kde sľubujú nulové poplatky (za vysoké úroky) alebo nulové úroky (za vysoké poplatky). Stačí Vám občiansky preukaz. Jeho fotka, lebo takmer všetko dnes už vybavíte online. Je to však naozaj také výhodné?

Kým zo stresu z predvianočných zhonov sa „otrepeme“ pomerne rýchlo, nepekná spomienka na Vianoce v podobe niekoľkomesačných či dokonca niekoľkoročných splátok úverov nás môže potrápiť dlhý čas.

Dá sa tomu však jednoducho vyhnúť: pripraviť sa na Vianoce finančne v predstihu. Vytvoriť si potrebnú finančnú rezervu, ktorá pokryje vianočné výdavky. Pretože zďaleka nie každý disponuje 13. či 14. Platom.

Ako teda na to?

Dnes Vám chcem predstaviť jednoduchú 5-týždňovú výzvu, s ktorou môžete ušetriť 175 € alebo 350 €, ak začnete od zajtra a vytrváte počas nasledujúcich 5 týždňov do Vianoc. Ak si odložíte každý deň počas nasledujúcich 5 týždňov bokom 5 €, do Vianoc tak ušetríte 175 €. Ak budete odkladať 10 € denne, ušetríte 350 €. Idete so mnou do toho?

Pripravte si „prasiatko“ a vytlačte si kalendár k výzve, ktorý si vylepte napr. na chladničku. Každý deň si poznačte, že ste si úspešne odložili 5 €/10 €. Ak preferujete online platby pred cash, otvorte si sporiaci účet bez poplatkov a platobnej karty a naň prevádzajte denne automatickým trvalým príkazom zvolenú čiastku 5 € či 10 €.

Link na Kalendár k výzve nájdete TU.

 

Držím Vám palce pri Vašich prípravách a prajem krásnu nedeľu.

Viki

Ak by ste chceli tohtoročné Vianoce prežiť bez stresu a bez mínusu na účte, mrknite tiež na Vianočný plánovač, ktorý je do 30.11.2020 v predaji s 50 %-zľavou.

Vianočný plánovač nájdete TU.

TOP 10 najčítanejších článkov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Fill out this field
Fill out this field
Prosím uveďte správnu/funkčnú e-mailovú adresu.
You need to agree with the terms to proceed

Menu