
Pozrite si video vezriu článku:
alebo si vypočujte audio vezriu článku:
V téme ako sa stať PROFÍK-om na vlastné financie sa dostávame už k písmenu K ako katapult.
Pod katapultom osobných financií mám na mysli to, že svoje financie zrešartujete a nasmerujete ich rast od splatenia dlhov cez tvorbu rezervy a úspor na svoje ciele až po budovanie bohatstva, finančnej stability a nezávislosti. Ako teda na to?
1.Splaťte svoje dlhy
Odhliadnúc od hypotéky (nechcem v tomto článku polemizovať nad Kiyosakiho v podstate správnym pohľadom na hypotéku, ktorá je dobrá jedine vtedy, ak je na prenajímanú nehnuteľnosť a keď ju v podstate spláca Váš nájomca a vy navyše zarábate každý mesiac čistý cash-flow), zbavte sa všetkých svojich dlhov a viac sa nezadlžujte.
Kúpou pasív (automobilov, elektroniky a iných spotrebných tovarov) na dlh strácate hneď dvakrát. Prvýkrát, keď tieto tovary okamžite strácajú na svojej hodnote po ich kúpe. A druhýkrát pri preplácaní ich kúpnej ceny skrz úroky a ďalšie poplatky.
Úvery možno splatiť viacerými spôsobmi alebo ich kombináciou:
- konsolidáciou – spojením viacerých úverov do jedného najvýhodnejšieho,
- postupným splatením – pričom môžete postupovať logicky/matematicky (dlhy splácať od najdrahšieho, podľa RPMN) alebo psychologicky/emocionálne (dlhy splácať od najmenších, čím sa namotivujete k splateniu väčších istín).
2. Vytvorte si rezervu
Rezervou nie je Vaša úspora na dovolenku, nový mobilný telefón či sedačku. Rezervou je úspora na krytie Vašich výdavkov v prípade výpadku Vašeho príjmu (strata zamestnania, dlhodobá PN, kríza a pod.) alebo pre prípad neočakávaných výdavkov (pokazený automobil/spotrebič a pod.).
Rezervu by ste mali mať vytvorenú vo výške 3-násobku ideálne však 6-násobku Vašich mesačných výdavkov.
3. Tvorte si úspory na plnenie svojich krátkodobých a dlhodobých cieľov
Nečerpajte ďalšie dlhy, ale plánujte si svoju budúcnosť a tvorte si úspory, ktoré Vám ju pomôžu vytvoriť takú, po ktorej túžite. Svoju predstavu pretavte do krátkodobých a dlhodobých finančných cieľov, stanovte si termín, kedy majú byť naplnené a akú cieľovú sumu potrebujete na ich dosiahnete. Jednoducho tak následne vyrátate, akú mesačnú úsporu potrebujete vytvoriť na ich dosiahnutie.
4. Budujte svoje bohatstvo, finančnú slobodu a nezávislosť
Svojimi finančnými rozhodnutiami by ste mali napokon smerovať k tomu, aby čistá hodnota Vášho majetku v čase rástla.
Správnymi investíciami si dokážete vybudovať finančnú slobodu, kedy Vaše pasívne príjmy z investícií pokrývajú Vaše výdavky. Dokážete tiež vybudovať svoju finančnú nezávislosť od štátu, zamestnávateľa, partnera.
Investície môžete smerovať do:
- zlata a iných drahých kovov,
- papierových investícií (akcií, dlhopisov, fondov,…),
- biznisu,
- nehnuteľností
- a napokon aj do seba.
Ale o tom viac v už ďalšom článku…
Viki